Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Sławomir Baczulis   EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE
0

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA W BUDOWNICTWIE

W polskich miastach coraz częściej powstają ekologiczne biurowce. Już m.in. Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań i Warszawa szczycą się ich obecnością, podkreślając jednocześnie, że to właśnie w ich mieście powstaje najbardziej "zielony" budynek biurowy w Polsce, a nawet całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Interesującym przykładem takiego budownictwa jest biurowiec na Służewcu w Warszawie przy ul. Marynarskiej. Budynek, który zbudowała Firma Ghelamco, został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi certyfikatu BREEAM. Dla inwestora spełnienie szeregu restrykcyjnych wymagań BREEAM jest doskonałym narzędziem zarządzania inwestycją - od przygotowania projektu architektonicznego, przez cały cykl budowy, aż po późniejsze użytkowanie budynku. Każdy z tych trzech etapów powinien uwzględniać wszystkie aspekty zrównoważonego budownictwa, tj. „miękkie”, do których zalicza się m.in. zdrowie, komfort i dobre samopoczucie późniejszych użytkowników, jak również „twarde”, tj. np. zużycie wody, czy wydajność energetyczna. Inwestycja została już oceniona przez Building Research Establishment  i uzyskała ww. certyfikat z oceną Excellent. Niskie zużycie energii przez budynek potwierdza również certyfikat European GreenBuilding przyznany przez Komisję Europejską 

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie biurowym stosuje również firma Skanska. Biurowiec Atrium 1, który powstaje przy al. Jana Pawła II w pobliżu Ronda ONZ w Warszawie, ma być pierwszym w Polsce budynkiem o statusie tzw. Deep Green. Na szeroką skalę zastosowane będą w nim panele fotowoltaiczne, czyli popularne ogniwa słoneczne, jak i technologia free-coolingu, czyli wykorzystywanie temperatur zewnętrznych do chłodzenia wody i powietrza. Biurowiec wykorzystywać będzie system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania. Inwestor budynku zapowiada, że zmniejszą się opłaty za użytkowanie budynku. Oszczędności dla najemców mają sięgnąć blisko 80 tys. złotych rocznie za każdy tysiąc metrów kwadratowych.Celem dewelopera jest całkowity recykling odpadów oraz wody, a także korzystanie z energii pochodzącej w całości ze źródeł odnawialnych.

Aby mogły powstawać takie biurowce potrzebni są dobrze wykształceni inżynierowie budownictwa, specjalizujący się w energooszczędnych technologiach. Coraz częściej szkoły wyższe kształcą już w tym zakresie. Do grona tych uczelni zalicza się również Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, która na kierunku Budownictwo kształci specjalistów przygotowanych do projektowania i wznoszenia „zielonych” budynków. Znają oni również możliwości wykorzystania energii odnawialnych, głównie w kontekście zastosowania tych źródeł w budownictwie.

 

Ten wpis czytano 2223 razy.