Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Sławomir Baczulis   DZIEŃ ZIEMI 2014
0

DZIEŃ ZIEMI 2014

Dzień Ziemi obchodzony jest na Półkuli Północnej w momencie równonocy wiosennej. W starożytnych kulturach rolniczych równonoc wiosenna wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Ziemia według organizatorów Dnia Ziemi jest wspólnym dobrem Homo sapiens i należy o nią dbać, aby potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane  w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię. Szacuje się, że w jego obchodach bierze udział około 200 milionów osób.

Jako pierwszy z ideą obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił znany amerykański ekolog, John McConnell. Odbyło się to w 1969 r. na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, który podpisując proklamację 26 lutego 1971 r., wyznaczył równonoc wiosenną jako moment obchodów święta Ziemi.

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników. W rodzinnym festynie z okazji Światowego Dnia Ziemi bierze również udział Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. W 2014 r. festyn jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Zmieniaj nawyki - nie klimat!”, dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Festyn finałowy odbędzie się 27 kwietnia 2014 r. w Warszawie w parku Pole Mokotowskie, w godzinach 10.00-18.00.

Rodzice z dziećmi mogą odwiedzić np. stoisko WSEiZ, które znajdować się będzie w Sektorze Wymiany Informacji. Uczelnia przygotowała dla najmłodszych konkurs i zabawę plastyczno-techniczną, nawiązującą swoją tematyką do problematyki związanej z ochroną klimatu. Będzie to konkurs „Jak chronić klimat? Dobry klimat na zmianę nawyków domowych" oraz składanie, malowanie i kolorowanie własnoręcznie wykonanych zabawek z papieru, które mają przypominać dzieciom o segregacji odpadów, oszczędzaniu wody, ciepła i energii w domu. Na uczestników konkursu czekają nagrody.
Ten wpis czytano 1374 razy.