Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Sławomir Baczulis   DOM ENERGOOSZCZĘDNY - PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA I TANI W EKSPLOATACJI
1

DOM ENERGOOSZCZĘDNY - PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA I TANI W EKSPLOATACJI

Coraz więcej osób zastanawia się jak zbudować energooszczędny dom? Odpowiedzi można znaleźć m.in. na wielu książkach, podręcznikach akademickich, portalach eksperckich i witrynach internetowych związanych z firmami zajmującymi się projektowaniem, aranżacją oraz budową takich domów. Budowa oszczędnego domu nie jest już tylko modą. Zainteresowanie takim budownictwem wzrasta z powodów finansowych, bowiem dom oszczędny to taki, który zużywa m.in. od 3 do 4 razy mniej energii do ogrzewania niż budynek typowy, a to oznacza dużo niższe rachunki za ogrzewanie. Coraz więcej inwestorów buduje przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji domy. Energooszczędne, czyli takie których zapotrzebowanie na energię wynosi około 40 kWh/m2/rok, podczas gdy w domach standardowych spełniających obowiązujące normy wynosi ono średnio 100-120 kWh/m2/rok. Taki budynek musi być też wykonany z dbałością o jakość materiałów i procesów budowlanych. Materiały użyte do budowy powinny mieć odpowiednie atesty. Nie należy zatrudniać przypadkowych wykonawców (bez autoryzacji producentów i fachowego nadzoru).

Budowę domu energooszczędnego należy poprzedzić wyborem odpowiedniej działki. Jej szerokość to przynajmniej 25 m, z wjazdem od strony północnej lub wschodniej, w miarę płaska, ale najlepiej aby była nachylona w kierunku południowym. Ważne aby wziąć pod uwagę możliwość jak najlepszego wykorzystania energii słonecznej. Największe zyski uzyskuje przy południowej ekspozycji. Obniżenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania można również uzyskać poprzez osłonięcie budynku przed silnymi wiatrami za pomocą drzew (np. wysokie drzewa liściaste), skarp czy zagłębień. Dobrze przestrzegać następujących zasad: pokoje i duże powierzchnie przeszklone powinny znajdować się od strony południowej, kuchnia najlepiej od wschodu, pomieszczenia gospodarcze, pralnie z oknami, garderoby od strony wschodniej lub zachodniej a garaż od strony północnej.

Im większy dom, tym większą ma powierzchnię przegród zewnętrznych. Tym samym większe będą w nim straty energii i droższe jego ogrzewanie. Żeby te wydatki zminimalizować nie warto budować zbyt dużego domu. Należy pamiętać, iż budowa domu energooszczędnego jest droższa od domu budowanego wg obowiązujących przepisów o 10-30%. Jeśli dom ma być energooszczędny, powinien mieć prostą, zwartą bryłę. Najbardziej ekonomiczny będzie dom wybudowany na planie prostokąta, z prostym, dwuspadowym lub najlepiej jednospadowym dachem, bez wykuszy i lukarn. Taki dom będzie też tańszy w budowie. Należy pamiętać, że domy o wymyślnych kształtach, z licznymi przybudówkami, wykuszami i załamaniami ścian oraz skomplikowanymi, łamanymi dachami mają powierzchnię przegród większą niż domy tej samej wielkości zaprojektowane na rzucie prostokąta. Przez co są droższe również w eksploatacji. Ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez ściany i dach domu, przegrody te trzeba zbudować z materiałów wysokiej jakości i starannie je ocieplić. Ogrzane powietrze we wnętrzu unosi się, więc jeszcze większe znaczenie ma izolacja dachu – minimalna warstwa wełny mineralnej powinna wynosić 30 cm grubości.

Największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie budynku (ok. 70%). Najlepszym sposobem wytwarzania ciepła może być zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego do C.O. w systemie wodnym. Jeśli nie ma takiej możliwości, alternatywą może być np. pompa ciepła współpracująca z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, pobierająca ciepło z gruntu lub powietrza. Warto pomyśleć również o odpowiedniej wentylacji. Dobrze sprawdza się zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem.

Istotna jest również odpowiednia eksploatacja domu. Warto zastanowić się nad wyposażeniem domu w żarówki energooszczędne oraz sprzęt pobierający jak najmniej energii np. pralkę i lodówkę w najwyższej klasie A+++. Należy również pamiętać o codziennych czynnościach sprzyjających energooszczędności, do których zaliczyć należy m.in. zmywanie naczyń w zmywarce, obniżeniu temperatury o kilka stopni na noc, zrezygnowanie z codziennych kąpieli na rzecz natrysku, gaszeniu niepotrzebnych świateł czy wygaszaniu urządzeń z pozycji stand-by.

Planując budowę energooszczędnego domu warto poszerzyć swoją wiedzę np. o informacje na temat fasad fotowoltaicznych i technologii PV w architekturze. Autorem interesującej książki  na ten temat jest Janusz Marchwiński, który przedstawił zagadnienia kształtowania fasad fotowoltaicznych (PV) z punktu widzenia architekta oraz  zaprezentował sposoby integracji modułów PV (potocznie zwanych bateriami słonecznymi)  z architekturą budynków. Intencją autora było ujęcie tematu w perspektywie szerszej niż tylko technologiczna i wskazanie znaczenia technologii PV w architekturze zrównoważonego rozwoju oraz architektonicznych możliwości i problemów, które wiążą się z wprowadzaniem tej technologii w obręb fasad budynków (Janusz Marchwiński, „Fasady fotowoltaiczne. Technologia PV w architekturze”, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Warszawa 2012).

Polecam również podręcznik akademicki pt. „Współczesna architektura proekologiczna”, poświęcony rozwiązaniom proekologicznym stosowanym we współczesnej architekturze, którego autorami są Janusz Marchwiński (Wydział Architektury WSEiZ) i Katarzyna Zielonko-Jung (Wydział Architektury PW). Autorzy w sposób usystematyzowany i przystępny przedstawiają problematykę związaną z oddziaływaniem rozwiązań proekologicznych na architekturę rozumianą jako system powiązań elementów urbanistycznych, funkcji, procesów użytkowania i konstrukcji. W książce omówione zostały również zagadnienia estetyczne ściśle związane z całością problemu i szczególnie ważne dla wartości budynku jako dzieła architektonicznego. Analizie poddano nowoczesne rozwiązania proekologiczne  stosowane lub badane w krajach najbardziej rozwiniętych (np. Japonii, Niemczech), jako przykłady wyznaczające nowe możliwości kształtowania współczesnej architektury. Autorzy omówili ponadto rolę architektury proekologicznej w kontekście idei zrównoważonego rozwoju. Książka przeznaczona jest dla studentów architektury, budownictwa i inżynierii środowiska, a także dla architektów, inżynierów budownictwa, instytucji oraz kręgów naukowych zajmujących się zrównoważonym rozwojem w budownictwie oraz wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Ten wpis czytano 2576 razy.
Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się
27 kwietnia 2013 r.
w siedzibie Fundacji im. Steinera w Prądocinie k/Bydgoszczy.
Wspólnie zbadamy jakość pobliskich jezior i rzek oraz omówimy uzyskane wyniki. W trakcie krótkich warsztatów dowiesz się co to jest eutrofizacja i jak jej przeciwdziałać. W otwartej debacie podyskutujesz na temat najważniejszych problemów związanych ze środowiskiem regionu.
Spotkanie uprzyjemni darmowy obiad i festyn rodzinny połączony z degustacją ekologicznej żywności oraz konkursami z atrakcyjnymi nagrodami.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, całkowite koszty będą pokryte z funduszy projektu AgroSafe.
Harmonogram spotkania:
Sobota 27 kwietnia 2013 r.
10.00 – 12.00 Badania jakości wód – wykonaj je sam!
12.15 – 13.00 Obiad
13.15 – 16.15 Omówienie wyników badań wód, warsztaty i dyskusja
16.30 – 19.00 Festyn rodzinny z konkursami

Miejsce spotkania:
Prądocin 119
86-060 Prądocin
gmina Nowa Wieś Wielka

Projekt jest realizowany przy udziale środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

http://img46.imageshack.us/img46/826/projektfront.jpg
jacek12 - Wtorek, 09 Kwiecień 2013 13:04