Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Sławomir Baczulis   BAMBUS – CORAZ CZĘŚCIEJ WYKORZYSTYWANE TWORZYWO W ARCHITEKTURZE WNĘTRZ
1

BAMBUS – CORAZ CZĘŚCIEJ WYKORZYSTYWANE TWORZYWO W ARCHITEKTURZE WNĘTRZ

W dobie kurczenia się zasobów naturalnych, architekci wnętrz i producenci mebli coraz częściej poszukują rozwiązań, które są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Wielu z nich dostrzega naturalne i ekologiczne zalety bambusa. Bambus to roślina wieloletnia o zdrewniałych łodygach, zaliczana do traw, występująca w tropikalnej i subtropikalnej Azji. Jest on bardzo ważnym materiałem we wzornictwie zarówno w Indiach i Wietnamie, jak i w Ekwadorze. Jednak najintensywniej wykorzystywany jest w Chinach, gdzie uprawiany jest od tysięcy lat. Stał się ostatnio również bardzo „modny” w Europie.

Bambus bardzo szybko rośnie i jest alternatywą dla drewna lasów tropikalnych. Po 6 latach od zasadzenia można już je ścinać. W tym okresie roślina pochłania więcej CO2 niż jakiekolwiek drzewo. Jako produkt pochodzenia naturalnego jest surowcem szybko odnawialnym. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem dobowym. Ma naczyniową budowę, co nadaje mu wyjątkowej lekkości i elastyczności. „Właśnie takie właściwości sprawiły, że sięgam po bambus jako tworzywo dla moich projektów m.in. szafki pod umywalkę nablatową dla firmy Roca. Chcę projektować świadomie, ekologicznie i innowacyjnie” – stwierdził ostatnio w rozmowie ze mną Marcin Skubisz, student architektury wnętrz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.


Meble i podłogi z bambusa stały się również wizytówką młodej pracowni projektowej Wooow! Projekt, którą tworzą Iwona Dłutek-Radecka, Renata Jachtoma i Mariusz Glezner – również studenci architektury wnętrz WSEiZ. Powstały one przy współpracy z firmą Kopp.


Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju (The World Commission on Environment and Development - WCED), zwana też „Komisją Brundtland” w swoim raporcie z 1987 r., wykładającym zasady zrównoważonego rozwoju, zaliczyła np. podłogę bambusową do grupy siedmiu najbardziej ekologicznych typów podłóg. Warto podkreślić jednak, że wysoki popyt na ten materiał i nie stosowanie się plantatorów do norm ekologicznych na plantacjach bambusa w krajach Azji, niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Lasy w Chinach coraz częściej są ścinane, by zrobić miejsce dla stale rosnącego zapotrzebowania na uprawę bambusa, co z kolei zagraża wielu gatunkom zwierząt, np. pandzie wielkiej. Dla zwiększenia wydajności plantacji na bardzo dużą skalę stosowane są pestycydy i nawozy. Co ciekawe, bambus jest bardzo rzadko atakowany przez pasożyty i nie wymaga intensywnego nawożenia i opryskiwania.

Zapraszam do lektury rozmów, które przeprowadziłem z Panem Marcinem Skubiszem:

http://www.wseiz.pl/index.php/pl/o-uczelni/aktualnosci/413-rozmowa-o-pasji-tworzenia-z-marcinem-skubiszem-studentem-iv-roku-na-kierunku-architektura-wnetrz-w-wseiz

oraz twórcami pracowni projektowej Wooow! Projekt:

http://www.wseiz.pl/index.php/pl/o-uczelni/aktualnosci/485-rozmowa-o-podejmowaniu-wyzwan-i-spelnianiu-marzen-z-tworcami-pracowni-projektowej-wooow-projekt-studentami-iv-roku-na-kierunku-architektura-wnetrz-w-wseizTen wpis czytano 3464 razy.
Ciekawy artykuł
Krzysztof Milewski - Czwartek, 21 Listopad 2013 16:42